hhh

Thursday 13 December 2012

JOM KENALI PERMAINAN

Sila KLIK untuk lihat PERMAINAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Untitled Document

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Rancangan Pengajaraan Harian 1 (Objektivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   25 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 25 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
  ST7.1.4Menggunakan bentuk untuk mewakili bilangan objek
Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad gambar kenderaan di darat, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar 1. Murid sudah memahami istilah banyak dengan sedikit
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Padankan samada kumpulan objek sedikit atau banyak
  2. Membezakan kumpulan banyak dan sedikit
Kesepaduan Bahasa Melayu, Fizikal, Kreativiti dan Estetika,Sosioemosi dan Moral
Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Mewarnakan gambar dengan cara yang betul
   

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Set induksi
(5 minit)

Konsep ‘banyak’

-Guru berlakon seperti orang dalam kekenyangan
-Guru menyatakan guru makan banyak

-Murid melihat dan mendengar penerangan guru

 

Langkah 1

(10 minit)

Membilang nombor 1-10

-Guru perdengarkan lagu ‘Mari Membilang’
-Guru menunjukkan kad nombor

-Murid melihat kad nombor
-Murid mengikut guru membilang nombor 1-10

Bahan :Ladtop, speaker, kad nombor

 

 

Langkah 2
(15 minit)

 

 

Konsep banyak dan sedikit, sama bnayak

-Guru menerangkan kepada murid tentang konsep banyak dan sedikit
i.Guru kenyang kerana makan banyak
ii.Guru lapar kerana makan sedikit
-Guru tunjukkan kad gambar kenderaan di darat
i.gambar basikal banyak
ii.gambar kereta sedikit
iii.gambar keretapi dan motosikal sama banyak

-Murid mendengar penerangan dari guru

Bahan :Kad gambar kenderaan di darat
Nilai : mendengar arahan

 

 

Langkah 3
(15 minit)

 

 

Memahami konsep banyak dan sedikit

-Guru pilih seorang murid untuk tampalkan kad gambar basikal di bahagian banyak dan kad gambar kereta di bahagian sedikit
-Guru terangkan kepada murid bahawa basikal mewakili banyak dan kereta mewakili sedikit
-Guru minta murid keluarkan pensil masing-masing
-Guru minta murid bandingkan bilangan pensil yang mereka miliki dengan pensil yang dimiliki oleh rakan

- Murid tampalkan kad gambar mengikut bahagian yang ditetapkan

-Murid menerima penerangan dari guru

-Murid mengeluarkan pensil masing-masing

-Murid bandingkan samada pensil yang mereka miliki banyak atau sedikit berbanding rakan-rakan yang lain.

Bahan: kad gambar kenderaan di darat, pensil

Langkah 4
(15 minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

Bahan : Lembaran kerja

 

Penutup
(5minit)

Pengukuhan

-Guru menunujukkan kembali kad gambar kenderaan di darat

-Murid diminta menyatakan kad gambar yang mewakili kumpulan yang banyak dan kumpulan yang sedikit dan kumpulan yang sama banyak

Bahan :
Kad gambar kenderaan di darat

Refleksi :
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Murid menunjukkan kefahaman yang tinggi tentang tajuk yang dipelajari. Keseluruhan murid dapat menyatakan kumpulan objek yang banyak, kumpulan objek yang sedikit dan kumpulan objek yang sama banyak. Tahniah....

 

 

Rancangan Pengajaraan Harian 1 (Konstruktivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   25 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 25 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
  ST7.1.4Menggunakan bentuk untuk mewakili bilangan objek
Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad gambar kenderaan di darat, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar 1. Murid sudah memahami istilah banyak dengan sedikit
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Padankan samada kumpulan objek sedikit atau banyak
  2. Membezakan kumpulan banyak dan sedikit
Kesepaduan Bahasa Melayu, Fizikal, Kreativiti dan Estetika,Sosioemosi dan Moral
Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Mewarnakan gambar dengan cara yang betul
   

Langkah

Isi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

 

Set induksi
(5minit)

Konsep ‘banyak’

-Guru berlakon seperti orang dalam kekenyangan
-Guru menyoal murid
i.Kenapa guru kekenyangan?

-Murid melihat simulasi guru
-Murid menjawab soalan guru
i.kerana guru makan banyak

 

Langkah 1
(10 minit)

Membilang nombor 1-10

-Guru perdengarkan lagu ‘Mari Membilang’
-Guru minta murid tunjukkan kad nombor bagi setiap nombor yang mereka nyanyikan tadi

-Murid menyanyi lagu ‘Mari Membilang’
-Murid pilih kad nombor yang betul seperti yang mereka nyanyikan atau sebutkan

 

 

Langkah 2
(10minit)

 

 

 

 

Konsep banyak dan sedikit, sama banyak

 

-Guru minta murid pilih kad gambar kenderaan di darat mengikut arahan yang diberikan oleh guru
i.Ambil kad gambar kereta dengan bilangan sedikit daripada bilangan basikal
ii.Ambil kad gambar motosikal sama banyak dengan kad gambar bas

-Murid mengambil kad gambar kereta dengan bilangan sedikit dan kad gambar basikal dengan bilangan yang banyak
-Murid mengambil kad gambar motosikal dan kad gambar bas dengan bilangan yang sama banyak

 

 

 

 

Langkah 3
(25 minit)

 

Memahami konsep banyak dan sedikit

-Guru minta murid mencari atau mendapatkan bahan yang ada di persekitaran dan wujudkan tiga kumpulan iaitu:

i.kumpulan banyak
ii.kumpulan sedikit
iii.kumpulan sama banyak

- Murid hasilakan 3 kumpulan yang dikendaki oleh guru dengan dapatkan bahan di persekitaran iaitu :

i.kumpulan banyak
ii.kumpulan sedikit
iii.kumpulan sama banyak

 

Langkah 4
(5minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

 

 

Penutup
(5 minit)

 

Pengukuhan

-Guru pilih beberapa orang murid untuk terangkan kembali tentang konsep banyak, sedikit dan sama banyak

-Murid menerangkan kembali tentang konsep banyak, sedikit dan sama banyak kepada guru dan rakan-rakan yang lain

 

 

Refleksi :

Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancer. Kefahamna murid tentang tajuk yang dipelajari amat tinggi. Penglibatan murid di dalam kelas juga aktif. Murid dapat member respon yang aktif terhadap setiap persoalan yang diajukan oleh guru. Tahniah...

 

Rancangan Pengajaran Harian 2 (Objektivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   26 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 23 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
       ST7.1.5Memadankan angka 1-10 dengan bilangan objek
Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad gambar kenderaan di darat, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar Murid sudah dapat membilang angka 1-10
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Menamakan nombor bagi setiap kumpulan objek
  2. Memadankan kumpulan objek dengan nombor
  3. Melukis gambar objek berdasarkan nombor yang disebut atau dikehendaki
Kesepaduan

Bahasa Melayu, Fizikal dan Estetika,Sosioemosi dan Moral

Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Melukis gambar
   

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

 

Set induksi
(5 minit)

 

Membilang objek

-Guru bercerita dengan murid tentang pembelian kuih 
-Guru menunjukkan kepada murid bilangan kuih yang guru beli
-Guru bilang bersama murid kuih yang dibeli

-Murid melihat dan mendengar penerangan guru
-Murid bilang kuih bersama-sama

Bahan : kuih- muih

 

 

Langkah 1
(10 minit)

 

 

Memadankan  nombor 1-10 dengan objek

 

 

 

-Guru tunjukkan kad nombor kepada murid
-Guru terangkan nilai nombor yang ditunjukkan tadi
-Guru minta murid bilang kad gambar kereta
-Guru padankan kad gambar kereta tadi pada nombor yang ditunjukkan

-Murid melihat kad nombor
-Murid membilang kad gambar kereta
-Murid mendengar penerangan guru

Bahan : kad gambar kenderaan di darat, kad nombor

 

 

Langkah 2
(15 minit)

 

 

Memadankan objek dengan nombor 1-10

-Guru tunjukkan kad gambar kenderaan di darat
-Guru bilang bersama murid kad gambar tersebut
-Guru letakkan kad nombor bagi setiap kumpulan objek
-Guru terangkan kepada murid konsep padanan nombor dengan objek

-Murid melihat kad gambar yang ditunjukkan
-Murid membilang kad gambar kereta bersama-sama
-Murid mendengar penerangan dari guru

Bahan :Kad gambar kenderaan di darat, kad nombor
Nilai : mendengar arahan

 

 

Langkah 3
(15 minit)

 

 

Melukis gambar berdasarkan nombor 1-10

-Guru tunjukkan kad nombor kepada murid
-Guru minta murid nyatakan nombor tersebut.
-Guru tampal kad nombor di papan putih
-Guru lukis gambar kenderaan di darat berdasarkan nombor yang ditunjukkan tadi
-Guru terangkan konsep melukis gambar berdasarkan nombor

- Murid lihat kad nombor yang ditunjukkan oleh guru

-Murid nyatakan nombor yang ditunjukkan tadi

-murid membilang gambar kereta yang dilukis oleh guru

-Murid mendengar penerangan dari guru

 

Bahan: kad gambar kenderaan di darat, pensil
MI :Kreativiti dan Estetika 

Langkah 4
(15 minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

Bahan : Lembaran kerja

 

Penutup
(5minit)

 

Pengukuhan

-Guru menunujukkan kembali kad gambar kenderaan di darat
-Murid diminta padankan kad gambar dengan kad nombor dengan begitu dan sebaliknya.

-Murid padankan kad gambar dengan kad nombor dengan betul di papan putih dan sebaliknya.

Bahan :
Kad gambar kenderaan di darat, Kad nombor

Refleksi :
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Murid dapat memadankan objek dengan nombor 1-10 dengan betul. Murid juga dapat memadankan nombor dengan bilangan objek dengan betul. Murid juga dapat melukis dengan bilangan yang betul. Keseluruhannya, murid dapat menguasai apa yang dipelajari. Tahniah...

 

Rancangan Pengajaraan Harian 2 (Konstuktivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   26 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 23 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
       ST7.1.5Memadankan angka 1-10 dengan bilangan objek
Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad gambar kenderaan di darat, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar Murid sudah dapat membilang angka 1-10
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Menamakan nombor bagi setiap kumpulan objek
  2. Memadankan kumpulan objek dengan nombor
  3. Melukis gambar objek berdasarkan nombor yang disebut atau dikehendaki
Kesepaduan

Bahasa Melayu, Fizikal dan Estetika,Sosioemosi dan Moral

Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Melukis gambar
   

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

 

Set induksi
(5 minit)

 

Membilang objek

-Guru letakkan batang aiskrim dalam bakul setiap murid
-Murid diminta membilang batang aiskrim dan nyatakan nilai

-Murid membilang batang aiskrim
-Murid nyatakan nilai yang ada dalam bakul mereka

Bahan : bakul, batang kayu aiskrim

 

 

Langkah 1
(15 minit)

 

 

Memadankan  nombor 1-10 dengan objek

 

-Guru tunjukkan kad nombor kepada murid
-Murid nyatakan nilai nombor yang ditunjukkan oleh guru
-Guru minta murid bilang kad gambar kereta
-Guru minta murid padankan kad gambar kereta tadi pada nombor yang ditunjukkan

-Murid melihat kad nombor
-Murid menyatakan nilai nombor yang ditunjukkan oleh guru
-Murid bilang kad gambar kenderaan di darat dengan bilangan yang betul
-Murid padankan dengan nombor yang betul

Bahan : kad gambar kenderaan di darat, kad nombor

 

 

Langkah 2
(15 minit)

 

 

Memadankan objek dengan nombor 1-10

-Guru tunjukkan kad gambar kenderaan di darat
-Guru minta murid nyatakan bilangan kad gambar kereta
-Guru minta murid nyatakan nilai kad nombor yang ditunjukkan
-Guru minta murid padankan kad gambar kereta dengan kad nombor dengan betul

-Murid melihat kad gambar yang ditunjukkan
-Murid menyatakan bilangan kad gambar kereta
-Murid menyatakan nilai kad nombor yang dilihat
-Murid padankan kad gambar kereta dengan kad nombor dengan betul

Bahan :Kad gambar kenderaan di darat, kad nombor
Nilai : mendengar arahan

 

 

Langkah 3
(15 minit)

 

 

Melukis gambar berdasarkan nombor 1-10

-Guru tunjukkan kad nombor kepada murid
-Guru minta murid nyatakan nombor tersebut.
-Guru tampal kad nombor di papan putih
-Guru minta murid seorang demi seorang melukis di papan putih berdasarkan nombor yang telah ditampal
-Guru minta murid nyatakan nilai nombor

- Murid lihat kad nombor yang ditunjukkan oleh guru

-Murid menyatakan nombor yang ditujukkan oleh guru

-Murid melukis gambar kenderaan di darat berdasarklan nilai nombor yang dikehendaki

-Murid nyatakan nilai nombor

 

Bahan: kad gambar kenderaan di darat, pensil
MI :Kreativiti dan Estetika 

Langkah 4
(15 minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

Bahan : Lembaran kerja

 

Penutup
(5minit)

 

Pengukuhan

-Guru minta murid mendapatkan rakan dengan bilangan 1-10 dan dapatkan kad nombor untuk mewakili bilangan rakan yang telah dipilih oleh murid tadi

-Murid dapatkan rakan-rakanya dengan bilangan antara 1-10 dan dapatkan kad nombor bagi mewakili bilangan rakan yang telah dipilih olehnya tadi

Bahan :
Murid, kad nombor

Refleksi :
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Murid menunjukkan minat terhadap aktiviti yang dijalankan oleh guru. Penglibatan murid di dalam kelas juga aktif. Respon dan jawapan yang diberikan oleh murid terhadap soalan guru juga baik. Keseluruhannya, murid dapat menguasai pelajaran yang diajarkan oleh guru. Tahniah..

Rancangan Pengajaraan Harian 3 (Objektivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   27 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 25 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
  ST7.1.2Memadankan angka 1-10 dengan perkataan
 

ST7.1.8Menulis nombor 1-10

Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad nombor, kad suku kata, kad perkataan, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar
  1. Murid sudah dapat membilang angka 1-10
  2. Murid sudah mengenal nombor 1-10
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Memadankan angka dengan perkataan
  2. Menulis nombor 1-10 dengan betul
Kesepaduan

Bahasa Melayu, Fizikal, dan Sosioemosi

Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Menulis nombor
   

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

 

Set induksi
(5 minit)

 

Mengetahui konsep nombor 1-10

-Guru bimbing murid menyanyi lagu “1 jari tap..tap..tap..’
-Guru minta murid menunjukkan jari sambil menyanyi mengikut lirik lagu
Contoh: saya ada 1 jari tap...tap..tap.. (murid tunjukkan 1 jari dan begitulah seterusnya...)

-Murid menyanyi lagu ‘1 jari tap..tap..tap..’ bersama-sama
-Murid menunjukkan jari sambil menyanyi mengikut lirik lagu yang didendangkan
Contoh: saya ada 1 jari tap...tap..tap.. (murid tunjukkan 1 jari dan begitulah seterusnya...)

Bahan :Ladtop, speaker, lirik lagu

 

Langkah 1
(10 minit)

 

 

Mengeja nama nombor 1-10

 

-Guru bimbing murid mengeja nama nombor

 Contoh :

sa
tu
= satu

-Guru minta murid mengeja bersama-sama

-Murid mengeja nama nombor bersama dengan guru
-Murid mendengar penerangan guru

 

Bahan : kad suku kata

 

 

 

 

Langkah 2
(15 minit)

 

Memadankan kad perkataan dengan nombor 1-10

 

 

-Guru tampalkan kad perkataan nama nombor 1-10
-Guru turut tampalkan kad nombor bersebelahan dengan kad perkataan

Contoh:   

lima
=5


-Murid mendengar penerangan guru

Bahan :Kad perkataan,kad nombor
Nilai : mendengar arahan

 

 

 

Langkah 3
(15 minit)

 

 

Menulis nombor  1-10

-Guru tunjukkan kad nombor kepada murid
-Guru tunjuk cara menulis nombor 1-10 dengan cara yang betul
-Guru minta murid seorang demi seorang menulis di papan putih
-Guru bimbing murid menulis nombor 1-10 dengan cara yang betul

- Murid lihat kad nombor yang ditunjukkan oleh guru

-Murid menulis nombor 1-10 di papan putih dengan dibimbing oleh guru.

-Murid mendengar penerangan dari guru
-murid membilang gambar kereta yang dilukis oleh guru

Bahan: kad gambar kenderaan di darat, pensil
MI : Fizikal, Moral, Sosioemosi  

Langkah 4
(15 minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

Bahan : Lembaran kerja

 

Penutup
(5minit)

 

Pengukuhan

-Guru menunjukkan kembali kad nombor kepada murid.
-Guru minta murid menyebut nombor yang ditunjukkan
-Guru minta murid membilang nombor 1-10

-Murid lihat kad nombor yang ditunjukkan
-Murid menyebut nombor yang ditunjukkan
Murid bilang nombor 1-10

Bahan :
Kad nombor

 

 

 

 

Refleksi :
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Keseluruhannya, hampir 20 orang murid dapat menguasai pelajaran hari ini. Murid menunjukkan minat terhadap penerangan guru dan dapat member tumpuan yang sepenuhnya terhadap pengajaran guru. Tahniah...

 

Rancangan Pengajaraan Harian 3 (Konstruktivisme)

Tunjang Sains dan Teknologi
Kelas Prasekolah Ibnu Khaldun
Tarikh   27 Mac 2012
Masa 60 minit
Bil murid 25 orang
Kandungan ST 7.1 Memahami nombor 1-10
Standard Pembelajaran ST7.1.1Menyebut nombor 1-10
  ST7.1.2Memadankan angka 1-10 dengan perkataan
 

ST7.1.8Menulis nombor 1-10

Tema Kenderaan
Subtema Kenderaan di darat
Bahan Kad nombor, kad suku kata, kad perkataan, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada pelajar
  1. Murid sudah dapat membilang angka 1-10
  2. Murid sudah mengenal nombor 1-10
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat     
 
  1. Memadankan angka dengan perkataan
  2. Menulis nombor 1-10 dengan betul
Kesepaduan

Bahasa Melayu, Fizikal, dan Sosioemosi

Nilai Mendengar arahan guru
Kemahiran Menulis nombor
   

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan/catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

 

Set induksi
(5 minit)

 

Mengetahui konsep nombor 1-10

-Guru berikan murid batang kayu aiskrim
-Guru minta murid menambah satu demi satu batang kayu aiskrim sehingga cukup dengan bilangan 10

-Murid membilang nombor 1-10 sambil menambahkan satu demi satu batang kayu aiskrim sehingga cukup dengan bilangan 10

-Batang kayu aiskrim

 

Langkah 1
(10 minit)

 

 

Mengeja nama nombor 1-10

 

-Guru bimbing murid mengeja nama nombor

Contoh :

sa
tu
= satu


-Guru minta murid mengeja bersama-sama
-Guru minta murid membina semula perkataan nama nombor 1-10

-Murid mengeja nama nombor
-Murid memilih kad suku kata untuk membina perkataan nama nombor 1-10 yang dikehendaki oleh guru

 

Bahan : kad suku kata

 

 

 

 

Langkah 2
(15 minit)

 

Memadankan kad perkataan dengan nombor 1-10

 

 

-Guru tampalkan kad perkataan nama nombor 1-10
-Guru minta murid tampalkan nombor pada kad perkataan nama nombor yang betul

Contoh:   

lima
=5


-Murid menampal nombor pada kad perkataan nama nombor yang dikehendaki oleh guru dengan betul

Contoh:   

lima
=5

Bahan :Kad perkataan,kad nombor
Nilai : mendengar arahan

 

 

 

Langkah 3
(15 minit)

 

 

Menulis nombor         1-10

-Guru tunjukkan kad perkataan nama nombor 1-10
-Guru minta murid menulis nombor dengan cara yang betul di papan putih berdasarkan kad perkataan nama nombor yang dikehendaki oleh guru
-Guru minta murid nyatakan nombor yang ditulis

- Murid lihat kad perkataan nama nombor yang ditunjukkan oleh guru

-Murid menulis nombor 1-10 dengan cara yang betul di papan putih berdasarkan kad perkataan nama nombor yang dikehendaki oleh guru

-Murid menyatakan nombor yang mereka tulis

Bahan: kad nombor, kad perkataan, papan putih, marker pen
MI : Fizikal, Moral, Sosioemosi  

Langkah 4
(15 minit)

Penilaian

-Murid diberikan lembaran kerja

-Murid menyiapkan latihan yang diberi

Bahan : Lembaran kerja

 

Penutup
(5minit)

 

Pengukuhan

-Guru menunjukkan kembali kad nombor kepada murid.
-Guru minta murid menulis nombor 1-10 dan menyebut nombor yang ditulis
-Guru minta murid membilang nombor 1-10

-Murid lihat kad nombor yang ditunjukkan
-Murid menulis nombor 1-10 dan menyebut nombor yang ditulis
-Murid bilang nombor 1-10

Bahan :
Kad nombor

 

 

 

 

Refleksi :
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Penglibatan murid di dalam kelas adalah aktif. Murid menujukkan minat terhadap setiap aktiviti ynag dijalankan oleh guru. Keseluruhannya, murid menunjukkan peningkatan dalam kefahaman memahami dan mengenal nombor 1-10. Murid dilihat begitu teruja untuk menjawab soalan yang diberikan oleh guru. Tahniah...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lembaran Kerja Matematik Prasekolah

klik di sini untuk Lembaran Kerja Matematik

JOM KITA MENGEJA PERKATAAN

KLIK DI SINI

LEMBARAN KERJA 1

Klik sini  untuk lembaran kerja 1

Aktiviti yang sesuai untuk Murid Prasekolah


JOM baca doa sebelum belajar


JOM BELAJAR ABC


pendidikan pra sekolah


Mulakan pendidikan awal anak anda dengan menghantar mereka untuk mengikuti alam pra-persekolahan. Pendidikan pra-persekolahan ini kebiasaannya bermula ketika kanak-kanak berusia dari empat sehingga ke enam tahun. Walau bagaimanapun terdapat ibubapa yang mula menghantar anak mereka pada usia yang lebih muda. Selain daripada pendidikan akademik, kemahiran berinteraksi kanak-kanak pada tahap ini dapat membantu pembangunan sosial, emosi dan mental sebagai persiapan sebelum melangkah ke alam pendidikan formal.


Sebelum mendaftarkan anak anda di mana-mana pra-sekolah atau tadika, anda perlu memastikan bahawa pra-sekolah tersebut telah berdaftar dengan Jabatan Pendidikan Negeri. Ini adalah untuk memastikan pra-sekolah tersebut beroperasi secara sah di sisi undang-undang dan diiktiraf sebagai pusat pembelajaran.

Wednesday 12 December 2012

LaGu KaNaK-kAnAk

lawatan sambil belajar ke Zoo Taiping

cikgu syang kamu semua
senyum lagi





aktiviti mewarna...

makan kfc ye...sedap tak?

Hasil Kerja Murid Prasekolah









JADUAL WAKTU PRASEKOLAH


CADANGAN JADUAL WAKTU PRASEKOLAH TAHUN 2013
PENGGAL PERTAMA (1)



10 MINIT
20 MINIT
40 MINIT
40 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
10 MINIT

ISNIN


R (BI)


U (BI)


T (BI)


I (BI)


N (BI)
Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Sains & Teknologi (BI)

R  (BI)


E (BI)


H (BI)


A (BI)


T (BI)
Komunikasi (BM)
Ketrampilan
Komunikasi (BI)

         R
BM
         E

BM   F

          L
BI
         E

 
BI     K

         S
BM
         I

SELASA

Perbualan Pagi (BI)
Komunikasi (BM)
Sains & Teknologi
Matematik (BI)

Pendidikan Agama Islam
Fizikal & Estetika
Estetika (BI)

RABU

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Sains & Teknologi
Matematik (BI)
Komunikasi (BM)
Sains & Teknologi Sains (BI)
Kemanusiaan
(BM)

KHAMIS

Perbualan Pagi (BI)
Fizikal & Estetika
Fizikal (BI)B

Kemanusiaan

Pendidikan Islam
Komunikasi (BM)

JUMAAT

Perbualan Pagi (BI)
Sains & Teknologi (BI)

Komunikasi (BM)
Fizikal & Estetika
Estetika

Komunikasi (BI)

KUMPULAN 1




CADANGAN JADUAL WAKTU PRASEKOLAH TAHUN 2013
PENGGAL KEDUA (2)



10 MINIT
20 MINIT
40 MINIT
40 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
10 MINIT

ISNIN


R (BI)


U (BI)


T (BI)


I (BI)


N (BI)
Perbualan Pagi (BI)
Komunikasi (BM)
Sains & Teknologi
Sains (BI)

R  (BI)


E (BI)


H (BI)


A (BI)


T (BI)
Bahasa Melayu
Ketrampilan Diri
Bahasa Inggeris
         R
(BM)

         E
(BM)

         F
(BI)

         L
(BI)

         E
(BM) 
         K
         S
         I

SELASA

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Sains & Teknologi
Matematik (BI)

Pendidikan Agama Islam
Fizikal & Estetika
Estetika (BI)

RABU

Perbualan Pagi (BI)
Fizikal Dalaman
Sains & Teknologi Matematik (BI)
Bahasa Inggeris
Sains & Teknologi
Sains (BI)
Bahasa Melayu

KHAMIS

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
(BI)
Kemanusiaan

Pendidikan Islam
Bahasa Melayu

JUMAAT

Perbualan Pagi (BI)
Sains & Teknologi Matematik (BI)
Komunikasi (BM)

Fizikal & Estetika (Estetika)
Bahasa Inggeris

KUMPULAN 1




CADANGAN JADUAL WAKTU PRASEKOLAH TAHUN 2013
PENGGAL PERTAMA (1)



10 MINIT
20 MINIT
40 MINIT
40 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
10 MINIT

ISNIN


R (BI)


U (BI)


T (BI)


I (BI)


N (BI)
Perbualan Pagi (BI)
Pend.agama Islam
Modul Bertema Komunikasi (BI)

R  (BI)


E (BI)


H (BI)


A (BI)


T (BI)
Bahasa Malaysia
Bertema (Sosioemosi)

Bahasa Inggeris
R

E

F

L

E

K

S

I

SELASA

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Modul Bertema
Sains & Teknologi (BI)
Bahasa Inggeris

Modul Bertema Kemanusiaan


RABU

Perbualan Pagi (BI)

Pend.Agama Islam

Matematik
Bahasa Malaysia
Modul Bertema Fizikal & Estetika


KHAMIS

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Modul Bertema Sains & Teknologi (BI)
Bahasa Inggeris
Modul Bertema Kemanusiaan
Modul Bertema Fizikal & Estetika

JUMAAT

Perbualan Pagi (BI)
Pend.Agama Islam
Modul Bertema Komunikasi (BI)
Bahasa Malaysia
Modul Bertema Fizikal & Estetika


KUMPULAN 3


CADANGAN JADUAL WAKTU PRASEKOLAH TAHUN 2013
PENGGAL KEDUA (2)



10 MINIT
20 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
30 MINIT
40 MINIT
40 MINIT
10 MINIT

ISNIN


R (BI)


U (BI)


T (BI)


I (BI)


N (BI)
Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar (BI)
Bahasa (BM)
BI

R  (BI)


E (BI)


H (BI)


A (BI)


T (BI)
Modul Bertema
Pendidikan Agama Islam
R

E

F

L

E

K

S

I

SELASA

Perbualan Pagi (BI)
Matematik
Ketrampilan
BM
Modul Bertema
Pendidikan Agama Islam

RABU

Perbualan Pagi (BI)
Fizikal & Estetika
Kerohanian,Sikap & Nilai
BM
Modul Bertema
Bahasa Melayu

KHAMIS

Perbualan Pagi (BI)
Aktiviti Luar
Sains & Teknologi (Sains)
Pend.Agama Islam
Modul Bertema
Bahasa Melayu

JUMAAT

Perbualan Pagi (BI)
Sains & Teknologi (ICT)
Sains & Tekonologi (Matematik)
BM
Modul Bertema
Bahasa Melayu

KUMPULAN 3

jam